תואר יקיר העיר בתחום המסחר והתעשיה


נולד בשנת 1934 בג`רבה שבתוניס וינק את הגרסא דינקותא שלו בלימוד גמרא ב`חדר`. ברבות הימים משהוצרך ללמוד מקצוע לפרנסתו למד נגרות והפליא בחושיו היצירתיים לבניית ריהוט לבני הקהילה. בשנת 69 עלה עמוס סופר יחד עם משפחתו ארצה ומתוך הצעות רבות למגורים שהונחו לפתוח בחר להתגורר בעיירה נתיבות.

אהבתו למקצוע הנגרות הובילה אותו בשנת 69 לפתוח נגריה בנתיבות בה עשה עד שנת 1978. אז פתח חנות לחומרי בנין והעביר את הנגריה לבנו. על רקע תנופת התיעוש והבנין של אותם ימים שגשג הענף ואיתו העסק של עמוס סופר שקנה לו שם כאיש מסחר ישר, אמין ונאמן ללקוחותיו. בשנת 1985 ראה עמוס הזדמנות נדירה להתפתחות והחליט לקנות שטח רחב ידיים והרחיב את העסק. הימים, ימי אינפלציה דוהרת, ועמוס סופר שמעולם לא למד כלכלה במגדלי השן אבל ניחן באינטלגנציה עסקית יוצאת דופן, לא נטה להתפתות אחר הלך הרוח של אותם ימים וניהל את העסק בגישה שמרנית החפה מסיכונים כלכליים. היה זה סוד הצלחתו של עמוס סופר לשרוד את הימים המתעתעים של האינפלציה הדוהרת. עמוס סופר הוא איש משפחה חם ואב אוהב שבכל אבן דרך בימי חייו דאג לילדיו. הוא השקיע בחינוכם, הוא לימדם מקצוע ושיתף אותם בניהול העסק עד שברבות הימים העביר להם את העסק ופתח מאפיה בבעלותו עד היום. למרות שההצלחה האירה לו פנים מעולם לא גבה ליבו של עמוס סופר והוא התהלך עם אותה ארשת פנים של אדם צנוע, מאיר פנים, רגיש ואיש חסד מופלא. הוא ניהל אורח חיים צנוע עד כדי סגפנות וראה ברכה לנפשו בפעילות וולונטרית למען הקהילה.

במהלך התרחבות עסקיו של עמוס סופר הוא ראה הזדמנות להציע מקומות עבודה לתושבי העיר ובכך תרם לצמצום מימדי האבטלה הגואה באותם ימים. יחד עם אחיו הוא בנה בשנת 71-72 את השוק הישן בנתיבות. הוא היה הנחשון הראשון שבנה תחנת דלק, סונול דאז, בנתיבות, הוא הקים מרכזי קניות במקומות שונים בעיר והתגייס במלוא אונו לפיתוח אזור התעשיה ולקידום ענייניהם של עמיתיו לחיי המסחר בעיר.

האמירה "אין הברכה שורה אלא בדבר הסמוי בעין" היתה לסוד הצלחתו של עמוס סופר שהתהלך בתמימותו עם אלוקים ואדם. וכאדם דתי הוא הקפיד על עצמו, קלה כבחמורה גם בעסקיו. אבל, הוא מעולם לא מצא מנוח לנפשו עד שהגשים את חלומו להקים מכספו ביכנ"ס מפואר "אוהל משה" בו מתפללים עשרות רבות של מתפללים. הוא ראה במשימה זו ייעוד והקפיד ללוות את הליכי הבניה מתחילתה ועד סופה, לייעץ לאנשי המקצוע ולדאוג לכל פריט הדרוש לצורך הקמת ביהכנ"ס. הוא גייס את בניו לעבודות נגרות מיוחדות, ליצירת מעשה אומנות בביהכנ"ס כך שהוא הפך לאחד המרשימים בעיר מבחינה עיצובית. את כל אלה הוא עשה מתוך חרדת קודש ויראת ה` אמיתית ובכל הזדמנות הודה על הזכות הגדולה שניתנה לו לעשות למען הכלל.

עמוס סופר משמש כחבר הנהלת העמותה "משה ומרים" המנהלת את ביהכנ"ס המופעל בתמיכתו המלאה כך שהכנסות מבית הכנסת נתרמים למפעלי גמ"ח בנתיבות. עמוס סופר יכול לשמש מודל לחיקוי איך מתחילים מאפס ובעמל שנים, ביגע, בהתמדה ובנחישות מצליחים בעסקים תוך שמירה על סולם ערכים היונק שורשים מבית אבא של צניעות מופלגת. יושר והגינות בחיי המסחר ובעיקר אהבת האדם באשר הוא.
על כל אלה נמצא מר עמוס סופר ראוי לתואר "יקיר העיר" נתיבות.