תואר יקיר העיר בתחום דור המייסדים וראשוני העירמר שלמה נחמיאס

נולד בשנת 1938 בעיר קזבלנקא שבמרוקו להוריו ר` מכלוף ותמר נחמיאס ז"ל, ממשפחה קדושה וידועת שם במרוקו. בצעירותו התחנך על ברכי התורה בישיבת "אם הבנים" ובד בבד למד שירה ופיוט בחברת "נעים זמירות", שם נתגלה כזמר וכפייטן מצטיין ועד מהרה רכש את מקומו כסולן הראשי במקהלת הילדים. בהיותו נער השתייך לתנועת הצופים ובני עקיבא שנקראה "הצופה הקטן" במסגרתה הופיע במקהלת הילדים וסייע לאנשי הקהילה והסוכנות היהודית בפעילות וולונטרית שתכליתה לשפר את עניינה ורווחתה של הקהילה היהודית.

בשנת 1956 עלה עם משפחותו ארצה ונקלט ב"עזתה", היא נתיבות כיום. לאחר חבלי קליטה קשים שהיו כרוכים בתלאות וביסורי קליטה פיסית וחברתית בשיכון בפחוני המעברה, ללא תנאי קיום מינימאלית כמו חשמל, מים ותשתיות, הוא התערה היטב בחיי הקהילה ונרתם לפעילות ציבורית למענה ולרווחתה.

מר חנניה סויסה ז"ל שהיה אחראי מטעם הסוכנות על קליטת העולים הבחין בכישוריו המיוחדים של מר שלמה נחמיאס כמנהיג כריזמטי, כאדם אינטלגנטי, בעל סבר פנים ונעים הליכות והטיל עליו לסייע לו בקליטת העולים. בתום שירותו הסדיר בצה"ל ועם הקמת המועצה הוא השתלב בין עובדיה כפעיל קליטה וכעובד קהילתי במשך 34 שנים תחת ראשי המועצה חיים בן אריה ז"ל, שלום דנינו, יוסף אבו ויחיאל זוהר.

לצד העשיה הציבורית העניפה הוא התבלט כאיש משפחה מסור ואחראי. עשה ימים כלילות כדי להעניק למשפחתו הברוכה, בת 9 ילדים, סביבה משפחתית חמה, תומכת ואוהבת ולימים זכה לראות ברכה בעמלו. שבניו גדלו והתחנכו לתפארת בהם קציני צבא, במאי סרטים ועוד.

את רוב שעות הפנאי המעטות שהיו לו לאחר עבודתו האפורה והשוחקת בתחום הרווחה הקהילתית, הוא הקדיש לפעילות ציבורית וולונטרית במסגרות של עמותות וארגונים בהם היה חבר פעיל. הוא שימש כחבר המועצה הדתית, כחבר מליאת מועצת הפועלים, כיו"ר וועד השכונה, כיו"ר וועד ביהכנ"ס, כחבר בעמותת היסוד של הבאבא סאלי זצוק"ל, חבר בארגון למען הקשיש, חבר בארגון זהב"י למען משפחות ברוכות ילדים, מתנדב פעיל במשך 24 שנים במשמר האזרחי. הוא שימש בקהילתו כפייטן, חזן ודרשן בביהכנ"ס ותמיד היה נכון לעזור לנזקקים ומוכי גורל בעיצה טובה, בהנחיה וביעוץ ובעשיית צדקה וחסד.

מזה כארבע שנים שהוא פרש לפנסיה מוקדמת והוא ממשיך לתרום ולהתנדב במסגרות שונות למען הקהילה. את אהבתו הגדולה לשירה ולפיוט העממי על פי מיטב מסורת יהודי מרוקו הוא הנחיל לדורות של תלמידים ובני נוער ובימים אלה הוא עוסק ביצירה ובכתיבת פיוטים ודרשות, אותם הוא מייחל להוציא לאור.

על כל אלה נמצא מר שלמה נחמיאס ראוי לתואר יקיר העיר נתיבות.