תואר יקיר העיר בתחום דור המייסדים


נולד בשנת 1943 באנטיפה שבמרוקו. למד והתחנך בבית הספר `אורט` שבקזבלנקה. במרץ 1962 עלה יחד משפחתו ארצה. תחילה התיישב באילת ואז עבר לנתיבות. עם בואו לנתיבות החל לעבוד במפעל טקסטיל בעזתה עד לגיוסו לצה"ל. בתום שירותו הצבאי הוא קיבל הצעה נדירה מהנהלת המפעל בו עבד להשתלם בקורס מקצועי בתחום הטקסטיל והפעלת מכונות אריגה על חשבון המפעל ובתמורה לכך התחייב לעבוד 5 שנים במפעל שם עשה שנת 1976. בין מכונות האריגה וסלילי החוטים הוא טווה את חלומו להתמסר לענייני הציבור והפך עד מהרה לדמות בולטת של מנהיג עובדים. החל מנובמבר 1969 הוא שימש כחבר המועצה מטעם המפד"ל ובתום תקופת חניכה הוא נתמנה כסגן ראש המועצה, לצידו של שלום דנינו.

היה זה רק טבעי שבזכות נסיונו העשיר כנציג עובדים במפעל הטקסטיל ועל רקע נסיונו הציבורי בעשיה הפרקטית כחבר מועצה וכסגן ראש המועצה, הוא נתמנה בחודש ינואר 1979 לתפקיד מזכיר המועצה המקומית בנתיבות. בתפקידו כמזכיר המועצה, שימש כבן סמכא בתחומי הניהול וכ"א תוך שהוא מגלה בקיאות בסדרי הניהול של ישיבות המועצה, ברזי צו המועצות, בחוזרי מנכ"ל משרד הפנים, ובנהלי מסלול הקידום של העובדים ושימש כיועץ נאמן לכל ראשי המועצות שכיהן תחתם בהם שלום דנינו, יוסף אבו ז"ל ויחיאל זוהר.

סוד יכולתו של אבוטבול לשרוד תפקיד שנחשב למשרת אמון במשך תקופה ארוכה ותחת מספר ראשי מועצות, נבע מהיותו איש מקצוע מיומן ומתפיסת עולמו כפקיד ו"משרת ציבור", להגשמת מדיניות הנבחרים באורח המקצועי ביותר. "בסופו של יום כל פקיד, בכיר ככל שיהיה, צריך לזכור שהוא משרת ציבור האמון על קנייניו וצרכיו של הציבור", הוא אומר.

בשנת 1993 פרש יוסף אבוטבול מתפקידו ועבר לנהל את הספריה העירונית. על רקע נסיונו העשיר בענייני העובדים הוא זכה לאמון העובדים ונבחר ליו"ר וועד עובדי העירייה. במסגרת תפקיד וולונטרי זה הוא התבלט כבעל חובת נאמנות מוחלטת לעובדים תוך היותו קשוב לצרכיהם, שומר על זכויותיהם ותורם להעמקת תחושת הערבות ההדדית בקרבם. הוא ייזם פעילות חברתית ותרבותית ודאג לרווחת העובד. בשנת 2006 הוא פרש לפנסיה מוקדמת ולבקשת ראש העיר, יחיאל זוהר המשיך בעבודה חלקית כאחראי על כ"אבעירייה עד 2010.

חרף עיסוקיו הרבים הקפיד תמיד אבוטבול למצוא זמן ומרץ להשקיע בפעילות התנדבותית למען הקהילה. במשך כשלושה עשורים הוא משמש כחבר וועד ביהכנ"ס "אהבת יצחק" אליו הוא מתמסר בכל נימי נפשו בניהול ענייני הכספים והאדמיניסטרציה, שבשנת 1991 הקים עמותה המעוגנת בחוק שתפקידה לעסוק בניהול חיי היום יום השוטפים של ביהכנ"ס.

סיפור חייו של יוסף אבוטבול כעובד טקסטיל, כנבחר ציבור, כעובד בכיר בשירות הציבורי וכמנהיג עובדים, מקפל בתוכו את מסכת ימיה של העיר נתיבות ואבוטבול שהוא איש שיחה מרתק ובעל יכולת סיפור יודע ברגעים של ערגה והתרוממות רוח לספר אנקודוטות מרתקות על נפתולי החיים הציבוריים, על ימי הבראשית ועל אנשי העשיה והמעשה שפעלו בעיר לאורך השנים. יוסף אבוטבול הוא איש משפחה חם ואוהב המתמסר בכל נימי נפשו לגידול ילדיו, להשקעה בחינוכם על ערכי מורשת ומידות טובות ולהטמעת ערכים של מעורבות קהילתית והתנדבות למען הקהילה.
על כל אלה נמצא מר יוסף אבוטבול ראוי לתואר "יקיר העיר" נתיבות.